

Въпреки че България все още е далече от покритие с 5G мрежи, крайно време е да отговорим на тези тревожни въпроси.
Буквата „G“ в стандарта за мобилна комуникация е съкращение на английската дума generation. Първото поколение мобилни мрежи (1G) се появи през 80-те години на миналия век. И всяко следващо десетилетие ноди нов стандарт, който да го замени: 2G (началото на 90-те), 3G (началото на 2000 година) и 4G LTE (2010 година).
Първата тухла в изграждането на конспиративна теория за връзката на новите G мрежите и вируса COVID-19 вероятно е статия на уебсайта Les moutons enrages от 20 януари 2020 г.
Още в началото на април противниците на петото поколение клетъчни комуникации преминаха от думи към дела. Митинги се провежсат по целия свят. Само във Великобритания има над 50 случая на палежи и повреди на базовите станции. Някои от тях обаче разпространяват само 4G.
Ухан наистина се превърна в един от първите китайски градове, въвел 5G. Но знаем, че коронавирусът се предава само чрез контакт и въздушни капчици. Освен това епидемията се е разпространила в много страни, които никога не са имали този тип базови станции, като Иран. Електромагнитното излъчване може да бъде разделено на йонизиращо и нейонизиращо. Йонизиращото лъчение, което включва рентгенови лъчи, гама лъчи и ултравиолетово лъчение, е наистина опасно. Той може да взаимодейства с тъканите на клетъчно ниво и да причини рак. За разлика от това, радиоизлъчването, което се използва за мобилни комуникации, е нейонизиращо. Това означава, че то няма достатъчно енергия, за да се намеси по някакъв начин в ДНК и да причини увреждане на клетъчните структури. При продължително излагане може да загрее човешкото тяло само с части от градуса. Но дори това изисква нивото му да е в пъти по-високо от сегашните стандарти.
През февруари тази година СЗО публикува доклада си „5G мобилни мрежи и здраве“. ТВ него се отбелязва, че „в момента въздействието на 5G инфраструктурата с честота от около 3,5 GHz е е с подобно на въздействието на съществуващите мобилни базови станции“ и не е установено увреждане на здравето от тяхното използване. В обобщение, учените и регулаторите смятат, че 5G честотите, както и техните предшественици, като цяло са безопасни, при спазване на действащите здравни разпоредби. В същото време продължителното излагане на ултравиолетово лъчение, на което доброволно се излагаме на плажа, може да бъде много по-опасно и със сигурност може да причини мутации в кожните клетки.