

Може би и вие си задавате този важен въпрос… Особено ако сте в процес на търсене на ново жилище?
Нека се опитаме да дадем отговор на този интересен феномен - растящите цени на имотите в България!
Ценовото покачване в сектора се дължи на няколко основни фактора:
През 2024 г. ръстът на цените на жилищата се очерта между 14% - 18.3%. А през тази година се очаква увеличение от около 5-10%, но с по-умерено темпо в сравнение с предходните години.
Експертите в сферата на имотите прогнозират, че цените ще се стабилизират след период на умерен ръст, но значителен спад не се очаква в близко бъдеще. Да, това е истината.
Все още ще има през следващите години продължаващото търсене и ограничено предлагане. Високите цени вече затрудняват достъпността до покупка на жилища. Това може малко да забави темпото на покачване, но няма индикации за срив на пазара.
Влизането на България в еврозоната се очаква да има положително влияние върху цените на имотите. И неминуемо ще доведе до допълнителен ръст, особено в краткосрочен план. Това ще се дължи на няколко фактора:
Има и други мнения по темата. Някои експерти са по-скептични. Те смятат, че единствено приемането на еврото ще доведе до значителен и траен скок в цените, тъй като ефектът вече е частично „изконсумиран“ от очакванията и пазарната активност преди официалното му въвеждане.
Но в България, когато тя е в еврозоната, нормално е да се очаква краткосрочно покачване на цените на имотите, подкрепено от повишено търсене и инвестиции. Но пък в дългосрочен план се очаква стабилизиране и умерен ръст на цените на имотния пазар.
Ако търсите жилище или гараж – време е да се ориентирате към покупка. И определено търсенето е по-интензивно в големите градове и курортните зони. Цените там са доста високи, но едва ли в близките 3-4 години се очаква да паднат.
Свържете се с реномирана агенция за недвижими имоти и действайте!