+359 887 87 87 52

Цените на имотите в България растат

Защо цените на имотите в България продължават да растат - нормално е да се запитаме: "Докога?"

16.05.2025 Автор: Мирослава Петърчева

Може би и вие си задавате този важен въпрос… Особено ако сте в процес на търсене на ново жилище?

Нека се опитаме да дадем отговор на този интересен феномен - растящите цени на имотите в България!

Ценовото покачване в сектора се дължи на няколко основни фактора:

  • Висока инфлация и ниски лихви по ипотечни кредити, които стимулират търсенето на жилища.
  • Ръст на брутните възнаграждения и сравнително ниска безработица, което увеличава покупателната способност на домакинствата.
  • Активна вътрешна миграция към големите градове като София, Пловдив, Варна и Стара Загора, където търсенето надвишава предлагането.
  • Постоянен приток на средства от българи, които работят в чужбина и големи спестявания в банки, които се насочват към покупка на инвестиционни имоти.
  • Промените в правилата за кредитиране, които улесняват достъпа до ипотеки с по-изгодни условия.

През 2024 г. ръстът на цените на жилищата се очерта между 14% - 18.3%. А през тази година се очаква увеличение от около 5-10%, но с по-умерено темпо в сравнение с предходните години.

Докога ще продължи този растеж?

Експертите в сферата на имотите прогнозират, че цените ще се стабилизират след период на умерен ръст, но значителен спад не се очаква в близко бъдеще. Да, това е истината.

Все още ще има през следващите години продължаващото търсене и ограничено предлагане. Високите цени вече затрудняват достъпността до покупка на жилища. Това може малко да забави темпото на покачване, но няма индикации за срив на пазара.

Еврото ще промени ли покупателната способност на българина за жилища?

Влизането на България в еврозоната се очаква да има положително влияние върху цените на имотите. И неминуемо ще доведе до допълнителен ръст, особено в краткосрочен план. Това ще се дължи на няколко фактора:

  • Психологическият ефект: купувачите и инвеститорите ще се стремят да сключат сделки преди въвеждането на еврото, за да избегнат по-високи цени след това, което засилва търсенето.
  • Исторически примери от други страни (като Латвия и Хърватия) показват, че цените на имотите са се повишили с около 6-20% около момента на присъединяване към еврозоната.
  • Очаква се засилен интерес от чуждестранни инвеститори, които ще бъдат привлечени от стабилността и прозрачността на единната валута, което допълнително ще стимулира цените.
  • Възможно е да има краткосрочни спекулации с цените, но пазарът ще се регулира сам. В същото време лихвените проценти по ипотеките вероятно ще останат ниски поне за няколко години, поддържайки търсенето.
  • Дългосрочно влизането в еврозоната ще доведе до стабилизиране и умерено покачване на цените, съпроводено с повишаване на стандарта на живот и доходите на населението.

Но дали това е на 100% вярно?

Има и други мнения по темата. Някои експерти са по-скептични. Те смятат, че единствено приемането на еврото ще доведе до значителен и траен скок в цените, тъй като ефектът вече е частично „изконсумиран“ от очакванията и пазарната активност преди официалното му въвеждане.

Но в България, когато тя е в еврозоната, нормално е да се очаква краткосрочно покачване на цените на имотите, подкрепено от повишено търсене и инвестиции. Но пък в дългосрочен план се очаква стабилизиране и умерен ръст на цените на имотния пазар.

И в края да обобщим за цените на имотите в България

Ако търсите жилище или гараж – време е да се ориентирате към покупка. И определено търсенето е по-интензивно в големите градове и курортните зони. Цените там са доста високи, но едва ли в близките 3-4 години се очаква да паднат.

Свържете се с реномирана агенция за недвижими имоти и действайте!

 

Най-нови статии