

Орхидеята в дома е нещо, което не може да подминеш без да се възхитиш. Но често след като цветовете преминат, то започваме да се надяваме отново да се радваме на цъфтеж!
Но, уви! Това не се случва.
Прочетете тази статия сега и разберете къде грешите!
Красивите и големи цветя привличат и радват окото. Домашните орхидеи все повече се намират място в домовете ни, тъй като цените им са разумни. В някои случаи проблемът възниква по-късно - растението изглежда добре, листата радват с блясъка си, но няма повторен цъфтеж. Това може да се постигне, ако познавате определени фактори и спазвате режим на грижи. Така вашите обичани орхидеи ще ви радват дълги години с красотата си.
Важно! Орхидеята е капризно растение, което изисква внимателна грижа. например, цъфтежът може да е в рамките на 2 до 6 месеца. Трябва да се отбележи, че някои сортове, например фаленопсис или ванда, могат да цъфтят през цялата година.
Следвайте тези правила, за да цъфти орхидеята в дома ви.
Дори малкото движение може да бъде истински стрес за орхидеята. Растението реагира на позицията си спрямо светлината. Ако трябва да преместите саксията, постепенно я мърдайте със същата страна към източника на светлина, както е била преди. Не местете растението, когато го поливате. Това може да повлияе негативно на растежа му.
Те са тези, които активно участват в процеса на фотосинтеза. По тази причина трябва да имат достатъчно светлина. Вместо керамични саксии използвайте прозрачни пластмасови съдове с много дренажни отвори. Не използвайте саксии с оребрени стени за засаждане - корените могат да започнат да растат върху тях, а острите ръбове могат да повредят кореновата система.
Слънчевата светлина оказва силно влияние върху цъфтежа. Без добра дневна светлина това става просто невъзможно. През есента и зимата, когато няма достатъчно естествена светлина, използвайте специални фитолампи. Те осигуряват ярка, дифузна светлина, без да изсушават въздуха около растението. Ако цветното стъбло се появи през есента или зимата, тогава създайте всички условия, така че да не умре цветът поради късата дневна светлина.
Именно разликата между дневните и нощните температури е катализаторът за цъфтежа на много видове орхидеи. Достатъчно е температурата да е с 4-6°C по-ниска от тази през деня. От късна пролет до ранна есен цветята могат да бъдат изнесени на открито и тогава такива температурни колебания ще се появят естествено. При хладно време стаята с цветето може да бъде внимателно проветрена, за да се избегне създаването на течения.
Поливане може да се прави само след изсъхване на почвата. Това ще предотврати загниването на корените. Но има изключение: след цъфтежа поливането трябва да се намали за около месец. Създайте условия за растението, близки до естествените, и тогава то ще бъде здраво и ще цъфти изобилно. Преди цъфтежа осигурете на орхидеята обилно поливане и след 10-12 дни преминете към нормалния режим.
Ако влажността е недостатъчна, растението спира да расте и пъпките могат да изсъхнат. За да увеличите влажността, можете да поставите чиния с вода до орхидеята. И особено по време на „сухи периоди“, например, когато отоплението е включено, използвайте пръскачка. Оптималната влажност е добре да е около 60% и по-висока.
Използвайте торове на базата на фосфор и калий. Те стимулират появата на цветни пъпки и също допринасят за образуването на силни и здрави цветове. Не трябва да се слагате азотни торове - това забавя развитието на цветните стъбла.
Спазвайте тези правила и орхидеята в дома ще цъфти и ще радва всички.