

Времето, когато природата оживява след дългата зима е идеално, за да започнете да подготвяте градината за пролетта. Градинарството след зимата наистина е трудоемко и отнема много време. Но пък само така градината ви да изглежда красива през топлите месеци. Ето стъпка по стъпка как подготвите градината за пролетта.
Повечето пролетни градински работи започват през март или най-късно в началото на април, когато температурата на въздуха се задържа стабилно над 5-10 градуса и почвата изсъхва. През този период вече можете да подрязвате растенията, да премахвате сухи и повредени части, да наторявате и т.н.
Запомнете, че всяко растение има свои собствени изисквания за време за подрязване и грижи, така се информирайте кога е това за отделните растителни видове във вашата градина. Календарът на градинаря ще ви помогне с това.
Преди да започнете да гребете, копаете, торите и засаждате, уверете се, че разполагате с всички необходими инструменти и материали, които ще ви трябват. Така лесно ще имате готовност да подготвите градината за пролетта.
Уверете се, че инструментите, които вече имате, са в добро състояние. Погледнете остриетата на ножовете за подрязване, пружините на ножиците, скобите на греблата или дръжките на лопатите. Ако някой от компонентите е повреден или износен, струва си да го смените с нов.
Не забравяйте да проверите и работното си облекло. Ако имате нужда от нови градински ръкавици, то сега е време да ги закупите. В градината, особено при подрязване на клони, предпазните очила също могат да бъдат полезни.
Пролетното почистване в градината не се ограничава само до подрязване на растения или работа с греблото. Не забравяйте, че когато температурите и влажността се повишат, в градината се появяват вредители и растенията могат да се разболеят. Затова купете продукти за растителна защита като инсектициди, фунгициди или средства за унищожаване на плевели. Не забравяйте обаче, че не всички продукти са безопасни за хора и животни, така че винаги ги използвайте според инструкциите на опаковката.
За да подготвите градината си за пролетта, започнете с премахване на мъртви листа, клони, растителни остатъци и други отпадъци, останали от зимата.
На този етап извършете първото подрязване на клони на дървета, храсти и живия плет. Това ще им помогне да се подготвят за вегетационния период. Също така трябва премахнете всички сухи и болни части от растенията, за да подобрите състоянието им.
Също така почистете лехите от всякакви натрупани плевели. Премахнете всички растителни остатъци от вашите цветни лехи. Това може да се направи на ръка, с помощта на гребло или ножици за жив плет.
През пролетта растенията се нуждаят от допълнително торене, за да се развият по-бързо и да са здрави. Изберете правилния тор за вашите растения – за предпочитане органичен или минерален с балансирани хранителни вещества. Нанесете тор в почвата според инструкциите на опаковката и след това полейте растенията.
Изберете подходящо място за растенията и дръвчетата , които искате да отглеждате във вашата градина. Прекопайте почвата и добавете тор, след което ги засадете и полейте.
През пролетта, през март, можете да засадите теменуги, маргаритки, иглики, зюмбюли и нарциси. През първата половина на април можете да - бобови култури, както и лук, цвекло и магданоз.
Пролетното почистване в градината не се ограничава само до подрязване на растения или работа с греблото. Не забравяйте, че когато температурите и влажността се повишат, в градината се появяват вредители и растенията могат да се разболеят. Затова купете продукти за растителна защита като инсектициди, фунгициди или средства за унищожаване на плевели. Не забравяйте обаче, че не всички продукти са безопасни за хора и животни, така че винаги ги използвайте според инструкциите на опаковката за градината за пролетта.