+359 887 87 87 52

Как да внесем ред в апартамента си?

Задавали ли сте въпроса: "Как да внесем ред в апартамента си?"

28.08.2024 Автор: Мирослава Петърчева

Има различни видове бъркотии в жилището... Например апартаментът просто не е бил почистван от дълго време, не е прахосмукиран или избърсан. Или пък просто цари някакъв лек хаос - нещата лежат тук и там, има забравена чаша кафе в хола. Възстановяването на чистотата във втория случай не е трудно: за няколко часа - и всичко ще бъде в най-добрия си ред.

Хроничният безпорядък в апартамента е съвсем друг въпрос.

Говорим за сериозна диагноза. На всяка крачка има нещо: первазите на прозорците са пълни мръсни, в целия апартамент няма нито една свободна повърхност, всичко е покрито с неща, които са с прах. Собствениците на такива непроходими „джунгли“ от мебели и вещи се притесняват да канят гости. Дори самите те не са против да избягат от дома си, ако е необходимо. Всъщност собствениците на такива домове не намират сили и време да преодолеят този безпорядък и мръсотия, който се увеличава ден след ден! И проблемът става все по-голям.

Ако хроничният безпорядък е вашият проблем в дома ви, не се отчайвайте! Какъвто и да е мащабът на бедствието, човешкият ум е способен да победи хаоса - поне в рамките на един апартамент.

Как може да стане това?

Някои хора гледат с пренебрежение на домакинската работа, смятайки я за дейност, която не изисква интелектуални и творчески усилия. Те са в голяма грешка. За да въведете ред в апартамента си, първо трябва да помислите за това. Изграждането на една наистина логична и удобна система в малко пространство е истински пъзел.

Вижте още: Източен стил в апартамента с бонсай

Как да започнем да чистим, ако сме просто леко мързеливи?

Нека намерим [и запишем] всички проблеми, за да има ред в апартамента.

Най-лесният начин да видите занемарения си дом е като му направите снимки. Нека вземем смартфон в ръцете си и снимаме всяка стая от четири ъгъла, така че да бъде включен всеки фрагмент от стената. После разглеждаме снимките и записваме всичко, което не е на мястото си и е потънало в прах и мръсотия.

Определете реда на работа

Трябва да имаме подробен списък на всичко, което не харесваме в апартамента си. Мислено разделяме всяка стая на зони и разбираме какви проблеми има във всяка от тях. Безпорядъкът в кухнята е твърде обща теза, нека посочим какво конкретно ни притеснява. Например планина от мръсни съдове и чинии, разписки и всякакви неразбираеми хартийки на масата, смесени с неизядена храна. Сега нека се опитаме да разберем защо бъркотията се образува точно на това място. Най-вероятно липсва добра организация и в същото време не остава време за миене на замърсените кухненски съдове….

Резултатът от този анализ ще бъде списък с неща от две категории.

  • На първо място включваме нещата, на които обективно липсва удобно място за съхранение.
  • Второ - отбелязваме в какви периоди е нужно да мием чинии, чаши, прибори, за да липсва такава мръсна Вавилонска кула.

Определете времеви граници

Решаваме колко време можем да отделим за безболезнено почистване на апартамента с настроение, съставяме график и се опитваме да го спазваме. Дори 2-3 часа седмично вече е добре, можете да свършите много. Основното нещо тук е да не останете цялата работа за уикенда. Просто говорим за кауза пердута. Всякаква преумора на вътрешния фронт и планът ни може да бъде провален.

Започваме с бъркотията, която се вижда.

На първо място, имаме работа с нещата, които са на видно място. Подреждаме зони на вечен хаос: повърхности в кухнята, банята, коридора. Разхвърляна маса, скрин или стол, където се натрупват дрехи – такива има в почти всеки дом. Тези неща винаги дразнят очите.

Сортиране на нещата

Започваме да почистим с три торби: „подарете“, „изхвърлете“, „поправете“.

Преглеждаме нещата, които не ни трябват, и ги сортираме по видове или категории, като в същото време изхвърляме поне това, което може да се изхвърли в кофата за боклук без да се замисляме. Поставяме други неща, от които вече не се нуждаем, в отделна категория, тях може да подарим. И после правим третата категория за поправка. Но е важно да прецените дали поправката си заслужава. В някои случаи излиза неикономични.

И в края: Изводът е, че редовното почистване в апартамента си заслужава. То пести време и нервни. По-добре се прави редовно почистване, за да има ред в апартамента!

Така и психоклимътът ще бъде на нужното ниво!

Най-нови статии