+359 887 87 87 52

Покупка на инвестиционен апартамент: плюсове и минуси

Днес в статията ще разгледаме темата относно покупка на инвестиционен апартамент: какви са съответно плюсовете и минуситe

19.08.2024 Автор: Мирослава Петърчева

Пазарът на имоти у нас си остава все така активен и някои хора правят покупка на инвестиционен апартамент, за да запазят парите си спрямо инфлацията. Става дума за жилище на морето/ планината или в по-голям град с университети, което могат да отдават под наем или да го препродадат след време на по-висока цена.

Инвестирането в недвижими имоти, особено в апартаменти, е популярна стратегия за увеличаване на богатството и осигуряване на пасивен доход. Въпреки че покупката на инвестиционен апартамент може да предложи множество предимства, тя също носи и рискове.

По тази причина ще ви помогнем да направите информиран избор.

Представяме ви първо какви са плюсовете от покупката на инвестиционен апартамент

  • Носи пасивен доход

Един от основните плюсове на инвестиционните апартаменти е възможността за генериране на пасивен доход. Отдаването под наем на апартамента може да осигури стабилни месечни приходи, които да покриват например ипотеката и разходите за поддръжка, а дори и да генерира печалба.

  • Има капиталова печалба

Недвижимите имоти обикновено увеличават стойността си с времето. Това означава, че инвестиционният апартамент може да бъде продаден на по-висока цена в бъдеще, което да донесе значителна капиталова печалба.

  • Предоставя чудесна инфлационна защита

Недвижимите имоти, по принцип, са известни със своята устойчивост на инфлация. Наемите и стойността им обикновено се увеличават в съответствие с инфлацията. А това означава, че инвестиционният апартамент може да запази своята стойност и да предостави защита срещу инфлационни рискове.

  • Служи като диверсификация на портфолиото

Инвестирането в недвижими имоти се оказва препоръчана и добра стратегия за диверсификация на инвестиционното портфолио. По този начин се намалява риска, защото има разпределение на инвестициите в различни класове активи като акции, инвестиция в злато и сребро и др.

Логично и да представим минусите при покупка на инвестиционен апартамент

  • Наличие на високи първоначални разходи

Покупката на такъв апартамент изисква значителни първоначални инвестиции. Говорим за авансово плащане, разходи за прехвърляне на имота, данъци и такси. Тези разходи могат да бъдат значителни и трябва да бъдат внимателно обмислени. Дори при покупка на малък едностаен апартамент трябва да се внимава с допълнителните разходи.

  • Възможно е да се окаже вакантен

Има риск апартаментът да остане вакантен за определени периоди, тоест без наематели. Това може да се дължи на различни причини: обявен висок наем, лоша инфраструктура, сезонни фактори и други. Неизползването на жилището може да доведе до загуба на доход.

  • Изисква разходи за поддръжка и ремонти

Собствениците на инвестиционни апартаменти трябва да знаят, че ще имат разходи за поддръжката и евентуалните ремонти. Те могат да варират в зависимост от състоянието на имота и могат да доведат до по-ниска печалба.

  • Налага се да се управлявате имота

Управлението на инвестиционен апартамент изисква време и усилия. Това включва провеждане на рекламна дейност с цел осигуряване на наематели, сключване на договор, проследяване на наемите, поддръжка на жилището, ремонти и т.н. Ако решите да наемете управляваща организация, която да движи всичко, то това ще доведе до допълнителни разходи.

И така – какъв е изводът?

Покупката на инвестиционен апартамент може да бъде отличен начин за генериране на пасивен доход и увеличаване на капиталовата стойност с времето. Въпреки това, е важно да се вземат предвид всички плюсове и минуси, преди да се вземе крайното решение.

Добре е да се работи с агенция за недвижими имоти, за да се направи детайлно проучване. Така ще бъде по-лесно всеки да планира бюджета си внимателно и да бъде подготвен за управлението и поддръжката на имота. С правилен подход и добър финансов план, инвестиционният апартамент може да се окаже успешна и доходоносна инвестиция.

Най-нови статии