

Годината започна, а с нея стартираха и новите тенденции в интериора 2025. Накратко - какво да очакваме?
Комфортната среда и естествените мотиви ще излязат на преден план. Реално това ще се отрази в изчистени линии и форми, оригинални щампи и материали. И не само това - дизайнерите ще продължат и 2025 да предлагат минималистични проекти, които ще са в дух на и екологичност.
Нека очертаем основните тенденции в интериора 2025.
Дизайнерите още през миналата година определиха строгия и понякога скучен минимализъм като антитренд. Но японската му версия, напротив, ще се наложи като основен стил през 2025 г. Дизайнерите са привлечени от изобилието от светло дърво, естествени груби тъкани и необичайни материи. На почит ще са елементи като рогозки, плъзгащи се паравани, стайни растения и ориенталски декорации.
Това, което остава от класическия минимализъм, е използването на ограничена гама от цветове. Японската версия е доминирана от бежовата цветова схема. Тя е съчетана с естествено дърво в комбинация с черно и червено като акцентни цветове. Освен това е важно стаите да са просторни и светли, тоест да бъдат изнесени ненужните мебели.
Тази тенденция не е нова, тя е една от основните през 2024 г. Но не губи позицията си: винтидж декорации, вази и дървени кутии вече са в списъците с желания на дизайнерите. Ако все още имате красиви керамични съдове, не бързайте да се сбогувате с тях. Те са идеални за декорация на стените в дома.
Друга тенденция е ръчната изработка. Ако вашите родители или баби и дядовци имат ръчно изработени вази, саксии, чинии, можете да ги вземете и да ги използвате.
Дизайнерите съветват да замените правоъгълните дивани и квадратните фотьойли с такива, които са със заоблени форми. Като седнете в тях трябва да се чувствате комфортно и защитено. Масата също следва да е лишена от остри ъгли. Дизайнерите смятат, че това предпазва човек от стрес и дава усещане за сигурност. Този тренд е нова версия на футуристичните идеи от 70-те години на ХХ век, когато мебелите имаха причудливи вълнообразни форми.
Тази тенденция не напуска света на интериорния дизайн вече няколко години. През 2025 година трябва да се откажете от пластмасовите и синтетичните тъкани. Текстилът в дома трябва да е от коприна, памук, бамбук или лен. Тези материи са приятни на допир и лесни за оформяне в различни посоки.
В допълнение, грубата текстура - естествен камък или дърво - също е в тенденция. Препоръчително е повърхностите да са необработени, така че да се вижда естествената текстура. Ратанът също се връща на мода и от градината смело ще влезе в къщата.
Освен това през тази година отново ще са актуални мебелите и декорациите от рециклирани материали: пластмаса, хартия, картон и др.
Дизайнерите съветват да оставите монохромните стаи в миналото. Първо, тази естетика е трудна за поддържане: доминиращият цвят трябва да се играе с различни текстури, така че да не се окаже скучен. И второ, не е лесно човек да да живее в един и същи цвят всеки ден.
Техниката за подчертаване на една стена се завръща през 2025 в света на дизайна. Може да се разнообрази стената с мозайки, пано, арт тапет, рисунки и др. Тази техника създава фокусни точки в стаята.
В допълнение, животинските щампи ще бъдат тип леопард или зебра. Препоръчваме да ги използвате точково, без да прекалявате с тях.
За 2025 година препоръката в е в стил Мечо Пух - колкото повече растения, толкова повече. Дори може да организирате мини-оранжерия в дома си, ако имате повече пространство. Дизайнерите съветват да се спрете на малки декоративни дървета и екзотични растения за апартамента.
През 2025 г. полилеите трябва да бъдат направо невидими: по-добре е да изберете миниатюрни модели, които могат да бъдат прикрити: например в ниши, первази на тавана или скрити зад високи мебели.
Малките осветителни тела позволяват да създадете няколко сценария за осветление, което е по-трудно да се направи с голям централен полилей. Освен това големите лампи не реализират потенциала на светлината при необходимата мощност.
Ясно е, че новите тенденции в интериора 2025 залагат на идеи, гарантиращи комфорт, екологичност и преосмисляне на стари стилове. Време е за трансформация!